  • MAX6381LT18D2+T
MAX6381LT18D2+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6381LT18D2+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6381LT18D2+T
Package:
6-WDFN
Datasheet:
MAX6381LT18D2+T
Description:
1.8V6 Terminals 6-Pin MAX6381 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX6381LT18D2+T Overview
There are 6 terminals on this power management that allow it to be mounted. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. Power management is possible to find a series of 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. Please find attached 6-WDFN functions for your reference in this IC power. With power management, you get a lot of benefits that you won't find in other Simple Reset/Power-On Reset products. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. There is a voltage supply of 1.8V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Power ics operate at 1 supply voltages. The power management is mounted by a Surface Mount-axis. In this case, this PMIC chip can be sub-categorized as a Power Management Circuits chip. In total, IC powers are 6 pins on the board. Pin count of the power management is 6. IC management can only work with a supply voltage of 1V volts. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts. Surface Mount mounting is recommended. We recommend setting the supervisors to -40°C~125°C TA degrees. During operation, this power management system outputs Push-Pull, Totem Pole. The supply current of the power management is 7μA. If you want to search for similar IC managements of this manufacturer, you can always refer to MAX6381, which is the base power ics number.
MAX6381LT18D2+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
7μA operating supply current
MAX6381LT18D2+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6381LT18D2+T Voltage Supervisors applications.
  • Power distribution systems of operating room
  • Magnetic resonance imaging
  • Microprocessor system
  • External alarm
  • Network equipment
  • Cloud computing
  • Medical-specific isolation transformer
  • Satellite navigation
  • Detection of phase sequence
  • Electric heating appliances
Step5Bar-code shipping tag
MAX6381LT18D2+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    7μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    1.8V
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • Reset Timeout
    20ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.76V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.85V
  • Undervoltage Threshold
    1.54V
  • Overvoltage Threshold
    1.61V
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    167.7mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm