  • MAX6335US23D1+T
MAX6335US23D1+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6335US23D1+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6335US23D1+T
Package:
TO-253-4
Datasheet:
Description:
3V 4 Terminals 4-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1.2V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 14043
Step5Bar-code shipping tag
MAX6335US23D1+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    4
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Power Dissipation-Max
    320mW
  • Operating Supply Current
    3.3μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    2.3V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    1 ms
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.007mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.26V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.34V
  • Threshold Voltage
    +2.3V
  • Undervoltage Threshold
    2.26V
  • Overvoltage Threshold
    2.34V
  • Length
    2.92mm