  • MAX6328XR26+T
MAX6328XR26+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6328XR26+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6328XR26+T
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
MAX6328XR26+T
Description:
3V3 Terminals 3-Pin MAX6328 Voltage supervisor1 Channels Min 1.2V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX6328XR26+T Overview
A total of 3 terminals are used to mount this power management. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. Please refer to this PMIC for 1 functions. There are a total of 1 channels on this supervisor, and they are arranged in a series. In this IC management you will find SC-70, SOT-323 functions for you to refer to. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. As specified in the package specification, the peak reflow temperature of the package is set at 260. A supply voltage of 3V is used to conduct the PMIC chip. When 1 is applied to the power ic, it conducts. The power management is mounted by Surface Mount. The power management system can be categorized as a Power Management Circuits chip. In total, IC powers are 3 pins on the board. The pins of the power management system count 3. A voltage (Vsup) that doesn't fall below 1.2V as the minimum supply voltage (Vsup) should be applied to this IC power in order to ensure its proper operation. The maximum supply voltage (Vsup) is not to exceed 5.5V volts in this IC management. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. This power management is the recommended temperature range for the supervisors: -40°C~85°C TA. While this power management is operating, it will output Open Drain or Open Collector as the output voltage. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 500nA. If you want to search for similar IC managements of this manufacturer, you can always refer to MAX6328, which is the base power ics number.
MAX6328XR26+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.2V
500nA operating supply current
MAX6328XR26+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6328XR26+T Voltage Supervisors applications.
  • Microcontroller system
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Electronics installed in the vehicle
  • Leakage protection
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Smartphones
  • Detection of phase sequence
  • DVR
  • emergency room
  • Power distribution systems of CCU
Step5Bar-code shipping tag
MAX6328XR26+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    174mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MAX6328
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.63V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    100ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.591V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.669V
  • Threshold Voltage
    +2.6V
  • Undervoltage Threshold
    2.591V
  • Overvoltage Threshold
    2.669V
  • Length
    2mm