  • MAX6326XR31-T
MAX6326XR31-T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6326XR31-T
HK JDW NO:
503-MAX6326XR31-T
Datasheet:
MAX6326XR31-T
Description:
3V3 Terminals 3-Pin MAX6326 Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
MAX6326XR31-T Overview
Power management is mounted through 3 terminals. There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. It is possible to find on this power management a series of 1 channels. IC management is packaged as a SC-70, SOT-323 package. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. There is a specification for the peak reflow temperature of the package to be 245. When 3V is applied to the power ic, it conducts. Power management conducts at a voltage of 1. The power management system can be categorized as a Power Management Circuits chip. Power management has a total of 3 pins. Power management' mounting is recommended to be done with the Surface Mount type of mounting. This power management is the recommended temperature range for the supervisors: -40°C~85°C TA. During normal operation, this power managment ic can generate Push-Pull, Totem Pole of output voltage. You can always use MAX6326, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer.
MAX6326XR31-T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
MAX6326XR31-T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6326XR31-T Voltage Supervisors applications.
  • Refrigeration
  • Detection of phase sequence
  • WiFi router
  • Unattended substation automation
  • Personal computers
  • Detection of phase imbalance
  • Medical-specific isolation transformer
  • Electric heating appliances
  • Embedded computing
  • Power distribution systems of CCU
Step5Bar-code shipping tag
MAX6326XR31-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MAX6326
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3.08V
  • Threshold Voltage
    +3.1V
  • Length
    2mm