  • MAX6326XR31+T
MAX6326XR31+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6326XR31+T
HK JDW NO:
503-MAX6326XR31+T
Datasheet:
MAX6326XR31+T
Description:
3V3 Terminals 3-Pin MAX6326 Voltage supervisor1 Channels Min 1.2V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX6326XR31+T Overview
As you can see, this power management is mounted through 3 terminals. Packaged in a Tape & Reel (TR)-shape, IC management comes with a number of features. To assist you, this IC power includes 1 functions. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. Please refer to power management for SC-70, SOT-323 functions. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. IC management conducts at a voltage of 3V. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1. Surface Mount mounts IC management. This power ic can be sub-categorized as Power Management Circuits. There are a total of 3 pins on power management. This power management has 3 pins. I should note that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should be at least 1.2V, which is the minimum supply voltage that should be applied. In this PMIC, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts. Surface Mount mounting is recommended. It is recommended that the supervisor be set to this temperature: -40°C~85°C TA. During operation, this power management system outputs Push-Pull, Totem Pole. There is a 500nA supply current present in the power management. You can always use MAX6326, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer.
MAX6326XR31+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.2V
500nA operating supply current
MAX6326XR31+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6326XR31+T Voltage Supervisors applications.
  • Household appliances
  • Leakage protection
  • Military communications
  • Sensitive sensors
  • Magnetic resonance imaging
  • Satellite navigation
  • Radio
  • Cloud computing
  • Network equipment
  • Display equipment
Step5Bar-code shipping tag
MAX6326XR31+T
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    174mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MAX6326
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3.08V
    100ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.034V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.126V
  • Threshold Voltage
    +3.1V
  • Undervoltage Threshold
    3.034V
  • Overvoltage Threshold
    3.126V
  • Length
    2mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA