  • MAX6326XR25+T
MAX6326XR25+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6326XR25+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6326XR25+T
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
MAX6326XR25+T
Description:
3V3 Terminals 3-Pin Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
MAX6326XR25+T Overview
There are 3 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. In terms of packaging, power management follows the Strip model. Please refer to this PMIC for 1 functions. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. As a reference, this IC power includes SC-70, SOT-323 functions for your convenience. Compared to other Simple Reset/Power-On Reset products, this PMIC has a lot of benefits to offer. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. In a 3V supply voltage, the power management conducts. IC management is possible to find a succession of 1 voltages that have been checked. This power ic can be sub-categorized as Power Management Circuits. 3 pins are present in total in this power management. Surface Mount is the recommended mounting type. This range of temperature should be set for the supervisors: -40°C~85°C TA. The output voltage of this power managment ic during operation is Push-Pull, Totem Pole.
MAX6326XR25+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
MAX6326XR25+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6326XR25+T Voltage Supervisors applications.
  • Embedded computing
  • WiFi router
  • Smartphones
  • Set top box
  • Detection of phase imbalance
  • Kitchen appliances
  • Sensitive sensors
  • Important electronics for automotive safety
  • Rechargeable batteries
  • Transformer load monitoring equipment
Step5Bar-code shipping tag
MAX6326XR25+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.5V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    100ms Minimum
  • Threshold Voltage
    +2.5V
  • Length
    2mm