  • MAX6126BASA21+T
MAX6126BASA21+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6126BASA21+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6126BASA21+T
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MAX6126BASA21+T
Description:
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MAX6126BASA21+T
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±0.06%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    10ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MAX6126
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    2.048V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    10mA
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of Channels
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Voltage - Input
    2.7V~12.6V
  • Quiescent Current
    550μA
  • Current - Supply
    725μA
  • Max Input Voltage
    13V
  • Reference Type
    Series
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    1.3μVp-p
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm