  • MAX6029ESA25/GH9-T
MAX6029ESA25/GH9-T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6029ESA25/GH9-T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6029ESA25/GH9-T
Package:
SOIC
Description:
1.27mm PMIC SOIC
Quantity:
In Stock : 17409
Step5Bar-code shipping tag
MAX6029ESA25/GH9-T
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    4mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    12.6V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Max Input Voltage
    13V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    30 ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm