  • MAX6018AEUR16+T
MAX6018AEUR16+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6018AEUR16+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6018AEUR16+T
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MAX6018AEUR16+T
Description:
IC VREF SERIES 1.6V SOT23-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MAX6018AEUR16+T
    Select All
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±0.2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    MAX6018
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.6V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Number of Channels
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Operating Supply Current
    6μA
  • Voltage - Input
    1.8V~5.5V
  • Quiescent Current
    5μA
  • Max Input Voltage
    6V
  • Reference Voltage
    1.6V
  • Reference Type
    Series
  • Min Output Voltage
    1.6V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    50 ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    40μVp-p
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    150μVrms
  • Length
    2.92mm