  • MAX5038AEAI18
MAX5038AEAI18
advertisement
Manufacturer No:
MAX5038AEAI18
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX5038AEAI18
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
MAX5038AEAI18
Description:
28 Terminals 4.75V~28V 28-Pin MAX5038 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 2 Outputs 250kHz 500kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
MAX5038AEAI18 Overview
With its 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package, the switching controller fits the needs of most applications. The dc motor controller is adquate to generate for 2 outputs. An enclosure of Tube is used to package the PMIC. The system can process Transistor Driver dc switching's outputs (s). A 4.75V~28V voltage is supplied to the dc control and used for operating it. Qualified to work in an dc switcher with -40°C~85°C TA. This switching controller can switch at 250kHz 500kHz. The Surface Mount value makes it suitable for general dc dc regulator. To provide efficient switching control, Enable is included in the dcdc regulator. The switch converters are connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC. switching converters terminal (s) are designed to be at DUAL. 28 terminations with a variety of function. It includes PULSE WIDTH MODULATION as one of the control techniques dc dc converter ic adapts. A DC switcher's nominal voltage of 5V is input. Searching "MAX5038" will return other relevant dc to dc converter ics. Pins number 28 of switching converter in total. Switching converter is a type of Switching Regulator or Controllers in particular. Input voltage of dc dc voltage regulator must be 4.75V. The test statistics indicate that DC regulator outputs a voltage of 1.8V. A maximum voltage of 5.5V is accepted by the dc to dc regulator as an input voltage. A starting point for a project is to note down the dc dc regulator's usual output current, which is 4A. This Surface Mount makes DC switcher suitable for most prototypes and applications. If the user wishes to run the voltage regulator dc to dc in a circuit safely and reliably, they should apply 28V.
MAX5038AEAI18 Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 250kHz 500kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
MAX5038AEAI18 Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX5038AEAI18 DC to DC converter applications.
  • Textile machinery
  • Geothermal power
  • Current source circuits
  • Lathes
  • Game consoles
  • Digital video recorders
  • Automatic testing equipment
  • Domestic water pumps
  • Injection molding machinery
  • Scientific research
Step5Bar-code shipping tag
MAX5038AEAI18
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MAX5038
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    2
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Operating Supply Voltage
    28V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Current
    4A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.75V~28V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    4.75V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    250kHz 500kHz
  • Input Voltage (Max)
    5.5V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Switcher Configuration
    PHASE-SHIFT
  • Clock Sync
    No
  • Height Seated (Max)
    1.99mm