  • MAX4800CXZ+
MAX4800CXZ+
advertisement
Manufacturer No:
MAX4800CXZ+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX4800CXZ+
Package:
26-LFBGA, CSBGA
Datasheet:
MAX4800CXZ+
Description:
5μs, 5μs SPST - NO 38Ohm BOTTOM Analog Switches MAX4800 26 Pins 4μA 3V 26-LFBGA, CSBGA
Purchasing and Inquiry
MAX4800CXZ+ Overview
The electronic component is convenient to ship overseas because it is packed in a 26-LFBGA, CSBGA. Advanced packaging method Tube is used to provide high reliability. It is mounted in the position Surface Mount. 1:1 is the number of circuits in the multiplexer and demultiplexer. Operation at a temperature around 0°C~70°C TA. 26 terminations have been made so far. A 1 channel electronic part produces high-quality output. It is safe to turn on and run the electronic component with a 3V voltage supply. This electrical component is included in the 26 series of products. Multiplexers built on a SPST - NO switching circuit are built. This multiplexer is composed of 8 circuits. Try searching with MAX4800 if you're looking for variants. There is 48Ohm internal resistance in this digital multiplexer. For functions related to 26 pins, please refer to the datasheets. Multiplexer or Switches is a typical switch device. The digital multiplexer has a low cost Dual, Single supply. This analogue multiplexer requires a voltage of 2.7V~13.2V when it drains from a single voltage supply. If put voltage greater than 185V on the multiplexer, damage may be caused to the device. In the case of dual power supplies, you should connect at least 40V.
MAX4800CXZ+ Features
1 Channels
Switch Circuit: SPST - NO
MAX4800CXZ+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX4800CXZ+ Analog Switches & Multiplexers ICs applications.
  • Data Acquisition Systems
  • SONET/SDH ADM
  • Communication systems
  • Digital Cross-Connects
  • Cable PC
  • SDH
  • Microprocessor controlled systems
  • Avionics test equipment
  • DVD-R
  • Battery-powered systems
Step5Bar-code shipping tag
MAX4800CXZ+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Turn-Off Delay Time
    5 μs
  • Max Dual Supply Voltage
    185V
  • On-State Resistance (Max)
    38Ohm
  • Min Dual Supply Voltage
    40V
  • Dual Supply Voltage
    100V
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    1:1
  • Off-state Isolation-Nom
    77 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    4μA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    18pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    1.3Ohm
  • Switch Circuit
    SPST - NO
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    5μs, 5μs
  • Charge Injection
    820pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    1.9 Ω
  • Crosstalk
    -80dB @ 5MHz
  • Switch-on Time-Max
    5000ns
  • Switch-off Time-Max
    5000ns
  • Voltage - Supply, Single (V+)
    2.7V~13.2V
  • Normal Position
    NO
  • Height Seated (Max)
    1.32mm
  • Length
    6mm
  • Width
    5.35mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    26-LFBGA, CSBGA
  • Number of Pins
    26
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    26
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    48Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Multiplexer or Switches
  • Max Power Dissipation
    1.818W
  • Technology
    BCDMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MAX4800
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/13V
  • Number of Channels
    1
  • Number of Circuits
    8
  • Nominal Supply Current
    2mA