  • MAX4640ESD+
MAX4640ESD+
advertisement
Manufacturer No:
MAX4640ESD+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX4640ESD+
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MAX4640ESD+
Description:
150ns, 80ns SPST - NO/NC 70Ohm DUAL Analog Switches MAX4640 14 Pins 500pA 3V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
MAX4640ESD+ Overview
Shipping overseas is convenient due to the electrical component's packing in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). The advanced packaging method Tube provides high reliability. There is an analog multiplexer mounted in position Surface Mount. Multiplexer and demultiplexer circuits have a number 1:1. Extended operating temperature around -40°C~85°C TA. 14 terminations have been made so far. As a result of its 1 channels, this electronic component provides high-quality output. Turning on and running the electrical part should be easy with a 3V voltage supply. A total of 14 pins are injected into the body of the electronic part. The analog switch ics are built using SPST - NO/NC switching circuits. There are 4 circuits in this multiplexer. Try searching with MAX4640 if you're looking for variants. There is 70Ohm internal resistance in this digital multiplexer. To find out what the functions of 14 pins are, please refer to their datasheets. Users shouldn't supply more than 12V voltage to the switch device. Single supply type digital switch with a low cost. The lowest voltage fed to the electronic component should be 2V. The analogue multiplexer could operate on 1μA current. This analogue multiplexer requires a voltage of 2V~12V when it drains from a single voltage supply. If put voltage greater than 1μA on the device, damage may be caused to the analogue multiplexer.
MAX4640ESD+ Features
1 Channels
Switch Circuit: SPST - NO/NC
1μA Supply Current
-3db Bandwidth: 300MHz
MAX4640ESD+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX4640ESD+ Analog Switches & Multiplexers ICs applications.
  • Video signal routing
  • Medical Instrumentation
  • DSUs
  • HDTV
  • Audio signal routing
  • Industrial control systems
  • Data Acquisition Systems
  • Data switching
  • Residential Gateways, Home Gateway/Router
  • Central office
Step5Bar-code shipping tag
MAX4640ESD+
    Select All
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    MAX4640
  • Pin Count
    14
  • Number of Channels
    1
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    12V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Operating Supply Current
    1μA
  • Max Supply Current
    1μA
  • Throw Configuration
    SPST
  • Turn On Delay Time
    150 ns
  • Supply Type
    Single
  • Turn-Off Delay Time
    80 ns
  • -3db Bandwidth
    300MHz
  • On-State Resistance (Max)
    70Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    1:1
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    500pA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    20pF 12pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    3Ohm
  • Switch Circuit
    SPST - NO/NC
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    150ns, 80ns
  • Charge Injection
    5pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    500m Ω
  • Crosstalk
    -90dB @ 1MHz
  • Switch-on Time-Max
    250ns
  • Switch-off Time-Max
    100ns
  • Voltage - Supply, Single (V+)
    2V~12V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    70Ohm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Power Dissipation
    640mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3V