  • MAX4530EAP
MAX4530EAP
advertisement
Manufacturer No:
MAX4530EAP
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX4530EAP
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
MAX4530EAP
Description:
150ns, 100ns 75Ohm Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE MAX4530 20 Pins 1nA 5V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
MAX4530EAP Overview
Shipping overseas is convenient with the electronic component packed in 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width). This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. Surface Mount is where this multiplexer is located. In the multiplexer and demultiplexer, 8:1 represents the number of circuits. An extended operating temperature of -40°C~85°C TA degrees Celsius. Total terminations are 20. A 8 channel electronic part produces high-quality output. A 5V voltage supply should turn on and run the electronic component. It is injected into the electrical part body with 20 pins. The multiplexer consists of 1 circuits. Try searching for the analog switch ic with MAX4530 if you are looking for variants. There is 75Ohm internal resistance in this digital multiplexer. For functions related to 20 pins, please refer to the datasheets. normally, users should not supply switches with voltages higher than 12V. A cost-effective Dual, Single supply type analogue multiplexer. 2V should be the lowest voltage fed to the electronic component. This multiplexer would work with 1μA current. For this switch device, it is feasible to have two supplies. However, the voltage should not exceed 6V. The voltage should be at least 2V if you are using dual power supplies. 9V operating voltages can be used with this electrical part.
MAX4530EAP Features
8 Channels
1μA Supply Current
MAX4530EAP Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX4530EAP Analog Switches & Multiplexers ICs applications.
  • DSLAMs
  • Precision data acquisition
  • PBX interfaces
  • Communication systems
  • Data switching
  • PBXs
  • Cellular phones
  • Channel Banks
  • Precision instrumentation
  • Digital Cross-Connects
Step5Bar-code shipping tag
MAX4530EAP
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    75Ohm
  • Max Power Dissipation
    640mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MAX4530
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    9V
  • Power Supplies
    3/5/+-5V
  • Number of Channels
    8
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    12V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Operating Supply Current
    1μA
  • Throw Configuration
    SP8T
  • Propagation Delay
    150 ns
  • Turn On Delay Time
    350 ns
  • Logic Function
    Multiplexer
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2V~12V ±2V~6V
  • Supply Type
    Dual, Single
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Turn-Off Delay Time
    150 ns
  • Max Dual Supply Voltage
    6V
  • On-State Resistance (Max)
    75Ohm
  • Min Dual Supply Voltage
    2V
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    8:1
  • Off-state Isolation-Nom
    65 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    1nA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    3pF 15pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    1Ohm
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    150ns, 100ns
  • Charge Injection
    1.5pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    1 Ω
  • Crosstalk
    -92dB @ 1MHz
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Signal Current-Max
    0.02A
  • Length
    7.2mm
  • Width
    5.29mm