  • MAX4008EUT+T
MAX4008EUT+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX4008EUT+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX4008EUT+T
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
MAX4008EUT+T
Description:
6 Terminations40V 6 Pin MAX4008 Current regulator-40°C~85°C Min 2.7V Max 76V
Purchasing and Inquiry
MAX4008EUT+T Overview
Including buck boost converter in package Tape & Reel (TR) is a good idea.In this case, voltage regulator has been packaged in the same way as SOT-23-6.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.Temperatures should not exceed -40°C~85°C during operation.Current regulator is possible to use a voltage of 2.7V~76V as an input voltage.There are 6 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a voltage regulator that matches the characteristic impedance of the line.As part of the MAX4008 family, current regulator belongs to this class.6-pins are pronged contacts that form part of a computer's or other constant current regulator's signal interface.It is mounted on a Surface Mount-axis by this current regulator.Providing that it is powered by a 40VV power supply, the constant current should work without any problems.Analog IC POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is used in this power converter.The number of channels is growing strong/weak: 1.76V's maximum supply voltage can be supported by this buck boost converter.In order to include these current regulations, there is a part called Power Management Circuits that includes them.As long as the supply voltage is lower than 2.7V, it will operate correctly.4mA is reached when the maximum amount of supply current (Isup) is supplied for current regulation's operation.Power is supplied by 40V batteries.
MAX4008EUT+T Features
Tape & Reel (TR) package
MAX4008 family
The maximal supply voltage of 76V
40V power supplies
MAX4008EUT+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX4008EUT+T Current Regulation/Managements applications.
  • Over-current measurement
  • Industrial applications current measurement
  • Power supply current measurement
  • Over current monitor
  • Over current monitor
  • Programmable current source
  • Power management
  • Vehicle dynamic controls
  • Level translating
  • DC-to-dc converters
Step5Bar-code shipping tag
MAX4008EUT+T
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    40V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    MAX4008
  • Function
    Current Monitor
  • Power Supplies
    40V
  • Number of Channels
    1
  • Voltage
    76V
  • Max Supply Voltage
    76V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Voltage - Input
    2.7V~76V
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    ±1%
  • Supply Current-Max (Isup)
    4mA
  • Sensing Method
    High-Side
  • Height Seated (Max)
    1.45mm
  • Length
    2.9mm