MAX34407EWE+
MAX34407EWE+
503-MAX34407EWE+
16-WFBGA, WLBGA
16 Terminations3.3V 16 Pin Current regulator-40°C~85°C
In Stock : 999
Purchasing and Inquiry
MAX34407EWE+ Overview
There is an inclusion of buck boost converter in the package Tube.16-WFBGA, WLBGA is the way in which voltage regulator is packaged.There is a Surface Mount mounted on this current regulator.As a rule of thumb, the operating temperature should not exceed -40°C~85°C.Current regulator is possible to use a voltage input of 16V Max for the input.There are 16 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a voltage regulator that matches the characteristic impedance of the line.Computers or other communication constant current regulators have 16 pins, which are pronged contacts.It is mounted by Surface Mount on this current regulator.As long as the constant current is powered by a 3.3VV power source, it should work as long as it is plugged in.The analog IC used in this power converter is POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT.Channels are becoming stronger/weaker based on the following statistics: 1.It is recommended that the supply voltage (Vsup) be greater than 2.7V.Upon reaching 3.6V, the maximum voltage supply (Vsup) is provided for the boost converter's operation.
MAX34407EWE+ Features
Tube package
MAX34407EWE+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX34407EWE+ Current Regulation/Managements applications.
- Battery management
- Programmable current source
- DC-to-dc converters
- Battery chargers
- DC motor control
- Motor controls
- Over current monitor
- Over-current measurement
- Vehicle dynamic controls
- Over current monitor
Package
MAX34407EWE+
Maxim Integrated503-MAX4210AEUA+8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX4210CETT-T6-WDFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX4211BEUE16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX4211EETE16-WQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX4210EEUA+8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX4211EEUE+16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-DS2740U+8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX4211AEUE+16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare