  • MAX25600ATI/VY+
MAX25600ATI/VY+
advertisement
Manufacturer No:
MAX25600ATI/VY+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX25600ATI/VY+
Package:
28-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX25600ATI/VY+
Description:
PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 200kHz~700kHz 28-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MAX25600ATI/VY+ Overview
It saves board space with the 28-WFQFN Exposed Pad package. Typically, LED drivers have 4 outputs.For mounting, it uses the Surface Mount, Wettable Flank method.When it emerges as a DC DC Controller, it performs extremely well and is highly reliable.It is capable of working normally at -40°C~125°C TA.There are many benefits for Automotive, Commercial & Industrial Lighting.In the 200kHz~700kHz frequency range, it operates.Failures may occur if the voltage supply is below 5V.It produces a voltage of 4.9V~5.1V volts.As a result, it is designed to be able to deliver a maximum voltage of 60V.This LED driver belonging to the Automotive, AEC-Q100 series is a key component for a broad range of applications.
MAX25600ATI/VY+ Features
Available in the 28-WFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~125°C TA
Frequency of 200kHz~700kHz
MAX25600ATI/VY+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX25600ATI/VY+ LED Driver ICs applications.
  • Panel lighting
  • Linear fluorescent
  • Other Electronic Devices
  • High-end retail lighting
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • Gallery lighting
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
Step5Bar-code shipping tag
MAX25600ATI/VY+
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, Wettable Flank
  • Package / Case
    28-WFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    DC DC Controller
  • Applications
    Automotive, Commercial & Industrial Lighting
  • Frequency
    200kHz~700kHz
  • Number of Outputs
    4
  • Voltage - Output
    4.9V~5.1V
  • Topology
    Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
  • Internal Switch(s)
    No
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Voltage - Supply (Max)
    60V
  • Voltage - Supply (Min)
    5V