  • MAX20090BATP/VY+
MAX20090BATP/VY+
advertisement
Manufacturer No:
MAX20090BATP/VY+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX20090BATP/VY+
Package:
20-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX20090BATP/VY+
Description:
PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 200kHz~2.2MHz 20-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MAX20090BATP/VY+ Overview
To save space on the board, it has a 20-WFQFN Exposed Pad package. It has 1 outputs for LED drivers.It is mounted using Surface Mount, Wettable Flank.DC DC Controller emerges with high efficiency and reliability.The led light driver is capable of working normally at -40°C~125°C TA.As a result, Automotive, Commercial & Industrial Lighting is likely to benefit greatly.As a result, it operates based on the frequency of 200kHz~2.2MHz.There may be undetermined failures if the voltage supply falls below 5V.This model is designed to offer 65V as its maximum supply voltage.LED drivers belonging to the Automotive, AEC-Q100 series are used in a wide variety of applications.
MAX20090BATP/VY+ Features
Available in the 20-WFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~125°C TA
Frequency of 200kHz~2.2MHz
MAX20090BATP/VY+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX20090BATP/VY+ LED Driver ICs applications.
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • Street lighting
  • LED Lightings for Industrial Equipment
  • Gallery lighting
  • OLED power supply for portable equipment
  • A- lamps
  • LED headlights
  • General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
Step5Bar-code shipping tag
MAX20090BATP/VY+
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, Wettable Flank
  • Package / Case
    20-WFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    DC DC Controller
  • Applications
    Automotive, Commercial & Industrial Lighting
  • Frequency
    200kHz~2.2MHz
  • Number of Outputs
    1
  • Topology
    SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
  • Internal Switch(s)
    No
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Voltage - Supply (Max)
    65V
  • Voltage - Supply (Min)
    5V