  • MAX20090ATP/V+W
MAX20090ATP/V+W
advertisement
Manufacturer No:
MAX20090ATP/V+W
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX20090ATP/V+W
Package:
20-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX20090ATP/V+W
Description:
PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 200kHz~2.2MHz 20-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MAX20090ATP/V+W Overview
To save space on the board, it has a 20-WFQFN Exposed Pad package. LED drivers design with 1 outputs.As a mounting method, Surface Mount is used.With high reliability and efficiency, this emerges as a DC DC Controller.-40°C~125°C TA is a valid operating temperature for the led driver.It operates based on the frequency of 200kHz~2.2MHz.Undetermined failures can occur if the voltage supply is below 5V.A maximum voltage of 65V is optimized for use by this device.The LED driver belonging to the Automotive, AEC-Q100 series has many applications.
MAX20090ATP/V+W Features
Available in the 20-WFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~125°C TA
Frequency of 200kHz~2.2MHz
MAX20090ATP/V+W Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX20090ATP/V+W LED Driver ICs applications.
  • Amusement Machines
  • LED Lighting PFCs, Linear Dimmable
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • Replacement lamps
  • Museum lighting
  • LED Lightings for Industrial Equipment
  • White LED Backlight for portable equipment
  • Down lights
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
  • Down lighting
Step5Bar-code shipping tag
MAX20090ATP/V+W
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-WFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Type
    DC DC Controller
  • Frequency
    200kHz~2.2MHz
  • Number of Outputs
    1
  • Topology
    SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
  • Internal Switch(s)
    No
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Voltage - Supply (Max)
    65V
  • Voltage - Supply (Min)
    5V