  • MAX1928EUB18+
MAX1928EUB18+
advertisement
Manufacturer No:
MAX1928EUB18+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX1928EUB18+
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MAX1928EUB18+
Description:
10 Terminals 2.6V 10-Pin MAX1928 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 800kHz~1.2MHz Tube 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
MAX1928EUB18+ Overview
It uses the Tube package in order to optimize the performance of this voltage regulator. As you can see, this harley voltage regulator contains 10 terminations. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. In order to save space, this voltage regulator is packaged in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. A total of 1 outputs are configured in this voltage regulator. ICs such as this voltage regulator are capable of generating Fixed outputs through their output pins. As the name implies, this voltage regulator 12v is designed for mounting on a Surface Mount bracket. When operating, adjusting voltage regulator's operating temperature should be kept at -40°C~85°C TA. DC-DC switching regulators reach 800kHz~1.2MHz switching frequencies. There is no dc to dc voltage regulator's minimum input voltage requirement for this regulator. There is a adjusting voltage regulator's voltage output (Min/Fixed) of 1.8V. DC DC switching regulator's 800mA output current allows for maximum design flexibility. With its peak reflow temperature of 260, this voltage regulator is essentially indestructible. As a result of DC DC switching regulator's design, it is designed to provide an input voltage of 3.6V for the purposes of operation. There is a subcategory called Switching Regulator or Controllers that includes this voltage regulator. MAX1928 is a family of voltage regulators that belong to the DC/DC industry. At 1.5V volts, voltage regulator can provide voltage. There are 10 pins used for switching regulator operation. DC-DC switching regulator with supply voltage 5.5V. This harley voltage regulator is more efficient and stable due to its CAN ALSO OPERATE IN PFM MODE feature.
MAX1928EUB18+ Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
10 pins
Operating supply voltage of 5.5V
CAN ALSO OPERATE IN PFM MODE
MAX1928EUB18+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX1928EUB18+ Voltage Regulators applications.
  • Industrial robots
  • Scientific research
  • Automatic plug-in machines
  • Computer monitoring equipment of building
  • Nuclear power plants
  • Analog precision reference circuits
  • Sink circuits
  • Smoke exhaust equipment
  • Medical monitoring systems
  • Imported equipment
Step5Bar-code shipping tag
MAX1928EUB18+
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    CAN ALSO OPERATE IN PFM MODE
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MAX1928
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.6V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    800mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    800kHz~1.2MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm