  • MAX1898EUB42+T
MAX1898EUB42+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX1898EUB42+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX1898EUB42+T
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MAX1898EUB42+T
Description:
Constant - Programmable MAX1898 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Tape & Reel (TR) 8V 1.4A 10 Terminals 10 Pin
Purchasing and Inquiry
MAX1898EUB42+T Overview
This can be found in the Tape & Reel (TR) package.A 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package is included with this item as part of its contents.Mounting type is Surface Mount.To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C TA.Analog IC POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is responsible for implementing the device.It is necessary to supply the device with Constant - Programmable current in order to charge it.The related parts of the base part number MAX1898 can be found by following the order of the base part number.I have found that the number of terminations found in it as a whole is 10.This battery pack has a voltage of 4.2V.Total number of pins: 10.Features like Timer can be programmed.This product requires that a total of 10 pins be connected in order for it to work correctly.This application has a total of 2 channels that can be used.There is a possibility that it can be powered by a 8V battery.There is a possibility of achieving optimal efficiency when the output voltage of the device is 4.2V.It is performed with a current output of 1.4A for the output of the operation.This device is a member of subcategory Power Management Circuits.It is mounted in the same way as Surface Mount.When it comes to the part's power supply, it is set to 8V.A 2mA supply current is set on the gadget.The supply voltage should be set to 12V for best efficiency.If the supply voltage (Vsup) is kept above 4.5V, the device will be able to operate normally.
MAX1898EUB42+T Features
Battery pack voltage of 4.2V
2 channels
Power Management Circuits subcategory
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
MAX1898EUB42+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX1898EUB42+T Battery Chargers ICs applications.
  • Instruments and meters
  • Smart speakers
  • Ruggedized notebooks/tablet computers
  • Model aircraft
  • Automotive electronics
  • Smart cameras
  • Marine buoy lights
  • Portable medical instruments
  • Embedded automotive applications
  • Robot
Step5Bar-code shipping tag
MAX1898EUB42+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MAX1898
  • Pin Count
  • Output Voltage
    4.2V
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Power Supplies
    8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Channels
    2
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Output Current
    1.4A
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Nominal Input Voltage
    12V
  • Battery Chemistry
    Lithium-Ion
  • Number of Cells
    1
  • Programmable Features
    Timer
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Battery Pack Voltage
    4.2V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm