  • MAX1739EEP+T
MAX1739EEP+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX1739EEP+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX1739EEP+T
Package:
20-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MAX1739EEP+T
Description:
0.635mm PMIC MAX1739 64kHz~200kHz 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
MAX1739EEP+T Overview
Materials used in packaging are those of Tape & Reel (TR).Low package costs make the 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) attractive to electronics manufacturers.Surface Mount mounts it on the PCB.Applications of Type CCFL Controller qualify it for standard grade.It ought to function with a voltage supply of 4.6V~28V.Operating it at -40°C~85°C is always a good idea.Despite operating at 64kHz~200kHz frequency, it is still accurate.The device's best part has a number of MAX1739 in it.There are terminations of 20 on it.Using 3.2mA's supply current, this system functions.It runs in 1 mode.20 pins are totaled in its sum.Input voltages as low as 5V can be used.It is possible to input a voltage maximum of 28V.
MAX1739EEP+T Features
Mounting type of Surface Mount
MAX1739EEP+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX1739EEP+T Lighting Controllers applications.
  • To reduce power noise & signal noise
  • Coupling or blocking
  • Power line buffering
  • Computer motherboards
  • Audio crossover
  • Lighting ballast
  • Frequency converters
  • To enhance power efficiency
  • Power factor correction (PFC)
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
Step5Bar-code shipping tag
MAX1739EEP+T
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    CCFL Controller
  • Terminal Finish
    TIN
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    4.6V~28V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    64kHz~200kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MAX1739
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Current - Supply
    3.2mA
  • Input Voltage (Min)
    5V
  • Input Voltage (Max)
    28V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Dimming
  • Height Seated (Max)
    1.73mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm