  • MAX16074RS16D2+T
MAX16074RS16D2+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16074RS16D2+T
HK JDW NO:
503-MAX16074RS16D2+T
Package:
4-WFBGA, CSPBGA
Datasheet:
MAX16074RS16D2+T
Description:
4 Terminals MAX16074 Voltage supervisorMin 1.2V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX16074RS16D2+T Overview
Power management is mounted through 4 terminals. It is packaged with Tape & Reel (TR). There are 4-WFBGA, CSPBGA functions included in this PMIC so that you can refer to them. As with other Simple Reset/Power-On Reset products, this IC management also offers a wide range of benefits. A supply voltage of 1 is used to conduct the PMIC chip. Power management is included in the Surface Mount mount. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. The pins of the power management system count 4. IC management can only work with a supply voltage of 1.2V volts. There should be no more than 5.5V volts of maximum supply voltage (Vsup) in this power management. Power management' mounting is recommended to be done with the Surface Mount type of mounting. It is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~85°C. When this power management system is in operation, it produces an output voltage of Open Drain or Open Collector. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to MAX16074, the base PMIC number.
MAX16074RS16D2+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.2V
MAX16074RS16D2+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16074RS16D2+T Voltage Supervisors applications.
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Detection of phase imbalance
  • Consumer electronics
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Detection of phase loss
  • Leakage current detection
  • Refrigeration
  • Network equipment
  • WiFi router
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
MAX16074RS16D2+T
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-WFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    239mW
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MAX16074
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    1.63V
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • Reset Timeout
    34ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.6V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.66V