  • MAX16073RS24D2+T
MAX16073RS24D2+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16073RS24D2+T
HK JDW NO:
503-MAX16073RS24D2+T
Package:
4-WFBGA, CSPBGA
Datasheet:
MAX16073RS24D2+T
Description:
4 Terminals MAX16073 Voltage supervisorMin 1.2V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX16073RS24D2+T Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 4 in total. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. IC management is packaged as a 4-WFBGA, CSPBGA package. Several of the benefits of this PMIC are also shared by other Simple Reset/Power-On Reset products. When a supply voltage of 1 is applied to the power ic, it conducts. Using Surface Mount, IC management is mounted. Power Management Circuits is a subcategory of this PMIC chip. There are 4 pins on the power managment ic. There should be a minimum voltage supply (Vsup) of 1.2V for this PMIC. It is recommended that the maximum supply voltage (Vsup) in this IC power be no more than 5.5V volts. The recommended mounting type is Surface Mount. The supervisors should be set to the following temperature: -40°C~85°C. While in operation, this supervisor has a voltage output of Push-Pull, Totem Pole. It is always advisable to use MAX16073, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer.
MAX16073RS24D2+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.2V
MAX16073RS24D2+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16073RS24D2+T Voltage Supervisors applications.
  • Battery cars
  • Display equipment
  • Sensitive sensors
  • Military electronics
  • Transformer load monitoring equipment
  • Power distribution systems of infant care room
  • Analog circuit
  • Linux and server computing
  • Smartphones
  • Power distribution systems of CCU
Step5Bar-code shipping tag
MAX16073RS24D2+T
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-WFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    239mW
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MAX16073
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    2.4V
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • Reset Timeout
    34ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.34V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.46V