  • MAX16057ATT34+T
MAX16057ATT34+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16057ATT34+T
HK JDW NO:
503-MAX16057ATT34+T
Package:
Datasheet:
MAX16057ATT34+T
Description:
3.3V 6 Terminals 6-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1.1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 2013
Step5Bar-code shipping tag
MAX16057ATT34+T
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    6
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THESHOLD VOLTAGE IS 3.4V; MANUAL RESET INPUT
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.1V
  • Power Dissipation-Max
    1.905W
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3.4V
  • Number of Voltages Monitored
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.315V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.485V
  • Threshold Voltage
    +3.4V
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    3mm