  • MAX16057ATT18+T
MAX16057ATT18+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16057ATT18+T
HK JDW NO:
503-MAX16057ATT18+T
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX16057ATT18+T
Description:
3.3V 6 Terminals 6-Pin MAX16057 Voltage supervisor 1 Channels Min 1.1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 14224
Step5Bar-code shipping tag
MAX16057ATT18+T
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    1.905W
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    MAX16057
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.1V
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    1.8V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.755V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.845V
  • Threshold Voltage
    +1.8V
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    3mm