  • MAX16024PTBT25+T
MAX16024PTBT25+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16024PTBT25+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX16024PTBT25+T
Package:
10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX16024PTBT25+T
Description:
1.8/5V -40°C~85°C 1 Channel DUAL Battery Management ICs 1.6V MAX16024 10 Pins Multi-Chemistry 10-WFDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MAX16024PTBT25+T Overview
A 10-WFDFN Exposed Pad package would be appropriate for this. This system battery uses an analog integrated circuit (IC) called POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. We have 1 channels available. 10 pins are present on it. It's packaged in a Tape & Reel (TR) case. Use Surface Mount to mount this electronic component. Surface Mount is located in the way of this electronic part. It is capable of delivering the Power Management functions. To best deliver its performance, the electronic part should be operated at a temperature of -40°C~85°C. Multi-Chemistry is a part of this electrical part's battery chemistry. There is a 1.8/5V volt power source. This battery management IC should always be set to 1.6V. There is a MAX16024 family at the core of it. This battery instrument can be found to have RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.93V. As soon as Vsup reaches 5.5V, the maximal supply voltage is reached. Ideally, Vsup (supply voltage) should be greater than 1.53V. Unless specified otherwise, Isup (the maximum supply current) must not exceed 0.021mA. This power management IC can supply a maximum current of 100mA.
MAX16024PTBT25+T Features
Available in 10-WFDFN Exposed Pad Package
with 10 Pins
Mounting Type: Surface Mount
Battery Chemistry : Multi-Chemistry
operate supply voltage at the range of 1.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) : 5.5V
Output Voltage at the range of 2.5V
MAX16024PTBT25+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16024PTBT25+T Battery Management ICs applications.
  • Motor drive - 3 phase AC400V inverter
  • Non-road type vehicles
  • Hybrid electric vehicles
  • Sports cars
  • Power tools
  • Cell phone towers
  • Robots
  • Consumer electronics
  • Accessory drives
  • Golf cars
Step5Bar-code shipping tag
MAX16024PTBT25+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-WFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.93V
  • HTS Code
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MAX16024
  • Function
    Power Management
  • Output Voltage
    2.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.53V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Output Current
    100mA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.021mA
  • Battery Chemistry
    Multi-Chemistry
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm