  • MAX16024PTBM18+T
MAX16024PTBM18+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16024PTBM18+T
HK JDW NO:
503-MAX16024PTBM18+T
Purchasing and Inquiry
MAX16024PTBM18+T Overview
IC POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is the device's analog IC. It is possible to access 1 channels. 10 pins are attached to it. To mount this part, use Surface Mount. Power Management Circuits is the family name of this electrical component. If you want to activate this device, it must be at least -40°C. A temperature below 85°C is suggested for use. The device is powered by an electric current of 1.8/5V volts. All times this device should be set to 1.6V. In total, it has 10 pins. This device can be found to have RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 4.38V. Upon reaching 5.5V, the maximum supply voltage (Vsup) can be applied. A voltage greater than 1.53V (Vsup) must be required for a power supply. It is not permitted to exceed 0.021mA for the maximum supply current (Isup). The voltage at its output is 1.8V.
MAX16024PTBM18+T Features
with 10 Pins
operate supply voltage at the range of 1.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) : 5.5V
MAX16024PTBM18+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16024PTBM18+T Battery Management ICs applications.
  • Industrial drones
  • Electric train traction batteries
  • ADAS sonar
  • Solar and wind-generating plants
  • Grid power infrastructure
  • PV inverter
  • Sports cars
  • Body ECU
  • Motor drive - 3 phase AC100V-240V AC servo
  • Electric cars
Step5Bar-code shipping tag
MAX16024PTBM18+T
  • Number of Pins
    10
  • Number of Terminations
    10
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 4.38V
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.53V
  • Current - Output
    100mA
  • Voltage - Output
    1.8V
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.021mA
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm