  • MAX16024LTBY18+T
MAX16024LTBY18+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16024LTBY18+T
HK JDW NO:
503-MAX16024LTBY18+T
Package:
Datasheet:
MAX16024LTBY18+T
Description:
1.8/5V 1 Channel DUAL Battery Management ICs 1.6V 10 Pins
Purchasing and Inquiry
MAX16024LTBY18+T Overview
This system battery uses an analog integrated circuit (IC) called POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. Channels available are 1. The total number of pins is 10. It is recommended that you mount this electrical component using Surface Mount. An electronic component in this family is a Power Management Circuits. A value of -40°C is required to activate this power management IC. The electronic battery should be used below 85°C degrees Celsius. A 1.8/5V volt supply powers it. Keep in mind that this battery management IC should be set to 1.6V at all times. In total, it has 10 pins. In this battery instrument, RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.19V can be detected. 5.5V is the maximal voltage supply (Vsup). Power supplies require a voltage greater than 1.53V (Vsup). A maximum of 0.021mA current must be available from the supply (Isup). A voltage of 1.8V is output by the electronic battery.
MAX16024LTBY18+T Features
with 10 Pins
operate supply voltage at the range of 1.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) : 5.5V
MAX16024LTBY18+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16024LTBY18+T Battery Management ICs applications.
  • TFT cluster
  • Electric-powered machinery
  • Estimating the battery’s operational state
  • xEV charging station (off-board charger)
  • Air conditioner
  • Sports cars
  • Wearables
  • Submarines
  • Providing battery protection
  • ADAS sonar
Step5Bar-code shipping tag
MAX16024LTBY18+T
  • Number of Pins
    10
  • Number of Terminations
    10
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.19V
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.53V
  • Current - Output
    100mA
  • Voltage - Output
    1.8V
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.021mA
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm