  • MAX16024LTBR12+T
MAX16024LTBR12+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16024LTBR12+T
HK JDW NO:
503-MAX16024LTBR12+T
Purchasing and Inquiry
MAX16024LTBR12+T Overview
This device utilizes an analog IC POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. There are currently 1 channels available. 10 pins are on it. To mount this part, use Surface Mount. The family name of this electrical component is Power Management Circuits. A value of -40°C is required to activate this device. Temperatures below 85°C are recommended for its use. A 1.8/5V volt battery powers it. This device should always be set to 1.6V. On it, there are 10 pins. In this device, RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.63V can be detected. A voltage of 5.5V is reached when the maximum supply voltage (Vsup) is reached. A voltage greater than 1.53V is required for Vsup (supply voltage). The supply (Isup) must provide 0.021mA more than 0.021mA current. 1.2V is its output voltage.
MAX16024LTBR12+T Features
with 10 Pins
operate supply voltage at the range of 1.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) : 5.5V
MAX16024LTBR12+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16024LTBR12+T Battery Management ICs applications.
  • PV timeshift
  • Server secondary power (board)
  • Service robotics
  • Industrial Lidar
  • Motor drive - DC12V-48V industry
  • Robots
  • Consumer electronics
  • Passenger boats
  • Motor drive - single phase AC100V-240V non -isolated
  • Aviation ground support systems
Step5Bar-code shipping tag
MAX16024LTBR12+T
  • Number of Pins
    10
  • Number of Terminations
    10
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.63V
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.53V
  • Current - Output
    100mA
  • Voltage - Output
    1.2V
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.021mA
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm