  • MAX16023PTAY18+T
MAX16023PTAY18+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16023PTAY18+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX16023PTAY18+T
Package:
Datasheet:
MAX16023PTAY18+T
Description:
1 Channel DUAL Battery Management ICs 1.6V 8 Pins
Purchasing and Inquiry
MAX16023PTAY18+T Overview
This system battery uses an analog integrated circuit (IC) called POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. There are currently 1 channels available. Total pins are 8. Surface Mount is the mount number for this electronic part. An electrical component of the type Power Management Circuits can be found here. In order for this system battery to be activated, its value cannot be less than 0. It should be used at temperatures below 85°C. You should leave this transceiver ic set to 1.6V at all times. In total, 8 pins can be found on it. It is possible to discover the value RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.19V in this smart tools battery when it is used. Upon reaching 5.5V, the maximum supply voltage (Vsup) can be applied. A voltage greater than 1.53V (Vsup) must be required for a power supply. There must be 0.021mA more than 0.021mA current available from the supply (Isup). The output voltage is 1.8V.
MAX16023PTAY18+T Features
with 8 Pins
operate supply voltage at the range of 1.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) : 5.5V
MAX16023PTAY18+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16023PTAY18+T Battery Management ICs applications.
  • Chargers 30 kW to 150 kW
  • Rear light with animation
  • ADAS Lidar
  • ADAS radar
  • Cleaning machines
  • Air conditioner
  • A/C power substations
  • Park and garden
  • Motor drive - single phase AC100V-240V non -isolated
  • Autonomous vehicles
Step5Bar-code shipping tag
MAX16023PTAY18+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.19V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.53V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Current - Output
    100mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Voltage - Output
    1.8V
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.021mA
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm