  • MAX16023PTAL33+T
MAX16023PTAL33+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16023PTAL33+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX16023PTAL33+T
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX16023PTAL33+T
Description:
-40°C~85°C TA 1 Channel DUAL Battery Management ICs 1.6V MAX16023 8 Pins 8-WDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MAX16023PTAL33+T Overview
8-WDFN Exposed Pad is the appropriate package for battery instrument. The analog IC in this power management IC is POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. The available channels are 1. 8 pins are on it. A Tape & Reel (TR) case is included with the smart tools battery. To mount this electrical component, use Surface Mount. There is a space in between this electrical part and Surface Mount. As far as the Power Management functions are concerned, it can be delivered. For the electric part to perform effectively, it should operate at a temperature around -40°C~85°C TA. It is important to keep this battery management IC set to 1.6V at all times. It is based on MAX16023 family. With this power management IC, it is possible to discover RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 4.63V. Vsup reaches 5.5V as the maximum supply voltage. A voltage greater than 1.53V (Vsup) must be required for a power supply. A maximum of 0.021mA current must be available from the supply (Isup). The transceiver ic can be supplied with a maximum of 100mA watts of current.
MAX16023PTAL33+T Features
Available in 8-WDFN Exposed Pad Package
with 8 Pins
Mounting Type: Surface Mount
operate supply voltage at the range of 1.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) : 5.5V
Output Voltage at the range of 3.3V
MAX16023PTAL33+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16023PTAL33+T Battery Management ICs applications.
  • Chargers 30 kW to 150 kW
  • Motor drive - 3 phase AC100V-240V AC servo
  • Autonomous vehicles
  • Robots
  • Motor drive - DC12V-48V industry
  • Utility vehicles
  • ADAS sonar
  • xEV charging station (off-board charger)
  • Industrial machines
  • Motor drive - single phase AC100V-240V non -isolated
Step5Bar-code shipping tag
MAX16023PTAL33+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 4.63V
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MAX16023
  • Function
    Power Management
  • Output Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.53V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Output Current
    100mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.021mA
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm