  • MAX15007AATT+
MAX15007AATT+
advertisement
Manufacturer No:
MAX15007AATT+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX15007AATT+
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX15007AATT+
Description:
Enable Fixed 0.95mm MAX15007 PMIC 6 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 4382
Step5Bar-code shipping tag
MAX15007AATT+
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Max Power Dissipation
    1.904W
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MAX15007
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    150μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    50mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    4V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    18μA
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 50mA
  • PSRR
    66dB (100Hz)
  • Input Voltage Absolute-Max
    45V
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    3mm