MAX15004BAUE+
MAX15004BAUE+
503-MAX15004BAUE+
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
16 Terminals 4.5V~40V 16-Pin MAX15004 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 15kHz~500kHz Transistor Driver
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
MAX15004BAUE+ Overview
The switching controller fits in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package and is ideal for most applications. 1 outputs are supported by the dc motor controller. An enclosure of Tube is used to package the PMIC. There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. This dc control operates at 4.5V~40V and has a 4.5V~40V supply voltage. Workable in an dc switcher where -40°C~125°C TJ is the -40°C~125°C TJrm. It can switch at 15kHz~500kHz. As it has a Surface Mount value, it can be used for general dc dc regulator. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable, Frequency Control, Soft Start. The switch converters are connected to an analog IC with a SWITCHING CONTROLLER output. There are a terminal (s) on the switching converters that are designed at DUAL. The 16 terminations can be used for a wide range of dc switching. It includes PULSE WIDTH MODULATION as one of the control techniques dc dc converter ic adapts. A DC switcher's nominal voltage of 14V is input. You can find other relevant dc to dc converter ics by searching "MAX15004". In total, switching converter has 16 pins. Switching converter is a type of Switching Regulator or Controllers in particular. The minimum input voltage of the dc dc voltage regulator should be 4.5V. According to the test statistics, DC regulator outputs 100V voltage. The dc dc regulator's usual output current is 1A, which should be noted down when you start a project. During power-up and power-down, the maximum duty cycle of the voltage regulator dc to dc is set to 50 %. Having a Surface Mount makes DC switcher suitable for most application and prototype designs. There is a maximum frequency of 1MHz on this dc regulators. In order to satisfy the need, DC to DC voltage regulator has a value of IT CAN ALSO OPERATE WITH VOLTAGE MODE. If the user wishes to run the voltage regulator dc to dc in a circuit safely and reliably, they should apply 40V.
MAX15004BAUE+ Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 15kHz~500kHz
Enable, Frequency Control, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
Max Duty Cycle: 50 %
IT CAN ALSO OPERATE WITH VOLTAGE MODE
MAX15004BAUE+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX15004BAUE+ DC to DC converter applications.
- Product burn-in
- Automatic plug-in machines
- Television equipment
- Motor controller circuits
- Die casting equipment
- Arc suppression circuits
- Electrical distribution systems
- Medical equipment
- Electrical power transmission
- Adjustable voltage or current linear circuits
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
MAX15004BAUE+
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Maxim Integrated503-MAX1846EUB+10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare