MAX1300AEUG+
MAX1300AEUG+
503-MAX1300AEUG+
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
16 Bit 0.65mm ADC MAX1300 5V 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
MAX1300AEUG+ Overview
The analogue to digital converter is designed with 16 Bits.The AD converter is embedded in the 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.The ADC converter is packaged in the way of Tube.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 24 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 5V.The A/D converter has 8 channels.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 115k Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential, Single Ended.There are External, Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that MUX-PGA-S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for TRACK time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.There are 24 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 5V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 2 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to MAX1300 family.Analog, Digital describes the type of supply.Surface Mount allows the ADC converter to be mounted.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 5.25V.4, 8 inputs are employed.It operates with the minimal supply voltage of 2.7V. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 976mW.The number of channels is growing strong/weak: 8.The conversion rate of this electrical AD converter is calculated as 115 ksps.There are 1 A/D converters, which are used to convert an analog signal like voltage to digital form so that it can be read and processed by a microcontroller. PGA can be ensured when operating.
MAX1300AEUG+ Features
1 Functions
24 basic kinds of terminations
Minimal supply voltage of 2.7V
MAX1300AEUG+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX1300AEUG+ ADC applications.
- Instrumentation and test equipment
- CMOS Image sensors for mobile applications
- Communication Systems
- Audio/Video devices
- Battery Operated Systems
- Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
- Medical Instrumentation and medical imaging
- RADAR processing, digital oscilloscopes
- Handheld Terminal Interface
- Spectrum Analysis
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
MAX1300AEUG+
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Analog Devices Inc.84-AD7685ACPZRL710-VFDFN Exposed Pad, CSP2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX11100EUB+10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX1239EEE+16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7124-8BCPZ32-WFQFN Exposed Pad, CSP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7685ARMZ10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX1300AEUG+24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TLC3548IPW24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX187BCPA+8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX11100EUB+T10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7685CCPZRL710-VFDFN Exposed Pad, CSP2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX110BCPE+16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX11046ETN+56-WFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7887BRZ8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX1167BCEE+T16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX1039AEEE+T16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX11046BECB+64-TQFP Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7328BRUZ20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX11200EEE+16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX1039AEEE+16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare