  • MASMCGLCE48A
MASMCGLCE48A
advertisement
Manufacturer No:
MASMCGLCE48A
HK JDW NO:
523-MASMCGLCE48A
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
MASMCGLCE48A
Step5Bar-code shipping tag
MASMCGLCE48A
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Package / Case
    DO-215AB, SMC Gull Wing
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    53.3V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    77.4V
  • Peak Pulse Current
    19.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    48V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    100pF @ 1MHz