  • MASMCG20A
MASMCG20A
advertisement
Manufacturer No:
MASMCG20A
HK JDW NO:
523-MASMCG20A
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
MASMCG20A
Step5Bar-code shipping tag
MASMCG20A
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    22.2V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    32.4V
  • Peak Pulse Current
    46.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    20V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-215AB, SMC Gull Wing
  • Number of Pins
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ