  • MASMBG40A
MASMBG40A
advertisement
Manufacturer No:
MASMBG40A
HK JDW NO:
523-MASMBG40A
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
MASMBG40A
Step5Bar-code shipping tag
MASMBG40A
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
    DO-215AA, SMB Gull Wing
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Voltage - Breakdown (Min)
    44.4V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    64.5V
  • Peak Pulse Current
    9.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    40V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    46.75V