  • MAQ5283-3.3YMET5
MAQ5283-3.3YMET5
advertisement
Manufacturer No:
MAQ5283-3.3YMET5
Manufacturer:
Micrel
HK JDW NO:
3962-MAQ5283-3.3YMET5
Package:
SOIC
Datasheet:
MAQ5283-3.3YMET5
Description:
Fixed PMIC SOIC
Quantity:
In Stock : 4648
Step5Bar-code shipping tag
MAQ5283-3.3YMET5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Current Limit
    180mA
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    5 %
  • Voltage Reference
    1.228V
  • Height
    1.5mm
  • Length
    4.93mm
  • Width
    3.94mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Cut Tape
  • Number of Terminations
    8
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    14μA
  • Accuracy
    5 %
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Min Input Voltage
    6V
  • Max Input Voltage
    120V
  • Dropout Voltage
    1.8V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.8V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    75dB
  • Voltage Tolerance-Max
    5%