  • MAPLAD15KP54A
MAPLAD15KP54A
advertisement
Manufacturer No:
MAPLAD15KP54A
HK JDW NO:
523-MAPLAD15KP54A
Datasheet:
MAPLAD15KP54A
Step5Bar-code shipping tag
MAPLAD15KP54A
  • Mount
    Nonstandard SMD
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    Military, MIL-PRF-19500
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
    Zener
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    1
  • Number of Elements
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    60V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Clamping Voltage
    87.1V
  • Peak Pulse Current
    171A
  • Reverse Standoff Voltage
    54V
  • Peak Pulse Power
    15kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    5mA