  • MAMX-007238-CM25MH
MAMX-007238-CM25MH
advertisement
Manufacturer No:
MAMX-007238-CM25MH
HK JDW NO:
482-MAMX-007238-CM25MH
Package:
6-SMD, No Lead
Purchasing and Inquiry
MAMX-007238-CM25MH Overview
High reliability is achieved using advanced RF mixer' packaging Cut Tape (CT).Shipping overseas is convenient since the mixer RF is packed in 6-SMD, No Lead.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 40mA.The RF mix is designed with 87 pins.RF mixer should run at a temperature of 85°C more than 85°C degrees Celsius.This is the type of RF signal from the RF mixer that is General Purpose.RF fet mixer is included in the Surface Mount mount.
MAMX-007238-CM25MH Features
Packed in 6-SMD, No Lead
40mAmA
87 pins
85°C degrees Celsius
General Purpose Type
MAMX-007238-CM25MH Applications
There are a lot of M/A-Com Technology Solutions MAMX-007238-CM25MH RF Mixers applications.
  • Remote Control
  • Marine Navigation
  • Recreational
  • Cellular Phones with GPS
  • Marine Navigation
  • Remote Device Management
  • GPS
  • Satellites
  • Automated test equipment
  • Security Systems
Step5Bar-code shipping tag
MAMX-007238-CM25MH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    87
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2004
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Construction
    COMPONENT
  • Frequency
    5MHz~2.5GHz
  • Operating Supply Current
    40mA
  • RF/Microwave Device Type
    DOUBLE BALANCED
  • RF Type
    General Purpose
  • Characteristic Impedance
    50Ohm