  • MAL250057152E3
MAL250057152E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL250057152E3
HK JDW NO:
886-MAL250057152E3
Datasheet:
MAL250057152E3
Description:
500 PGP-ST 1500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 14.2A 1.969Dia 50.00mm -40°C~85°C Polar 22.1996mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
MAL250057152E3
  • Factory Lead Time
    49 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    1500μF
  • Lead Pitch
    22.1996mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    79mOhm @ 120Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.874 22.20mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    14.2A
  • Impedance
    61mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    14.2A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    4.362 110.80mm