  • MAL250017562E3
MAL250017562E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL250017562E3
HK JDW NO:
886-MAL250017562E3
Datasheet:
MAL250017562E3
Description:
500 PGP-ST 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 34.6A 2.992Dia 76.00mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
MAL250017562E3
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    500 PGP-ST
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    2.992Dia 76.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    5600μF
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    23mOhm @ 120Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    34.6A
  • Impedance
    18mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    34.6A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    5.972 151.70mm