  • MAL250016472E3
MAL250016472E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL250016472E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL250016472E3
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
MAL250016472E3
Description:
500 PGP-ST 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 30A 2.992Dia 76.00mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
MAL250016472E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    30A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    25mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    30A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    4.398 111.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    500 PGP-ST
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    2.992Dia 76.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    4700μF
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 120Hz