  • MAL216557221E3
MAL216557221E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL216557221E3
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-MAL216557221E3
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
220μF Capacitor 20% 5mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
MAL216557221E3
  • Package / Case
    Aluminum
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    780mOhm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Current - Leakage
    179μA
  • Ripple Current (AC)
    340mA
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm