  • MAL216056152E3
MAL216056152E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL216056152E3
HK JDW NO:
886-MAL216056152E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL216056152E3
Description:
160 RLA 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.19A 0.709Dia 18.00mm -55°C~150°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL216056152E3
  • Ripple Current
    1.19A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    25mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.19A @ 100Hz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    31mm
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Series
    160 RLA
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 150°C