  • MAL215973391E3
MAL215973391E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL215973391E3
HK JDW NO:
886-MAL215973391E3
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
MAL215973391E3
Description:
159 PUL-SI 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.41A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
MAL215973391E3
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    159 PUL-SI
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    Snap in
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    390μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    610mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.97mA
  • Ripple Current
    1.41A
  • Impedance
    410mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.41A @ 120Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm