  • MAL215959121E3
MAL215959121E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL215959121E3
HK JDW NO:
886-MAL215959121E3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
MAL215959121E3
Description:
159 PUL-SI 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 910mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
MAL215959121E3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    159 PUL-SI
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Not Applicable
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    2 mm
  • Voltage
    500V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    124μA
  • Ripple Current
    910mA
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    490mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    910mA @ 120Hz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm