  • MAL215777121E3
MAL215777121E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL215777121E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL215777121E3
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
MAL215777121E3
Description:
157 PUM-SI 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.09A 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
MAL215777121E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    49 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    157 PUM-SI
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    120μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.6Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.54mA
  • Ripple Current
    1.09A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    885mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.09A @ 120Hz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm