  • MAL215776121E3
MAL215776121E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL215776121E3
HK JDW NO:
886-MAL215776121E3
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
MAL215776121E3
Description:
157 PUM-SI 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 970mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
MAL215776121E3
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    157 PUM-SI
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    120μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.98Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.48mA
  • Ripple Current
    970mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    1.14Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    970mA @ 120Hz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm