  • MAL215055332E3
MAL215055332E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL215055332E3
HK JDW NO:
886-MAL215055332E3
Datasheet:
MAL215055332E3
Description:
150 RMI 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.398A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL215055332E3
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    150 RMI
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    3300μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.531mA
  • Ripple Current
    1.398A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    28mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.398A @ 100Hz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm